خانه / فواید خوردن صبحانه / خوردن یک صبحانه کامل باعث کاهش قند خون و فشار خون می شود

خوردن یک صبحانه کامل باعث کاهش قند خون و فشار خون می شود

محققان و متخصصین تغذیه معتقدند که مصرف یک صبحانه کامل، ناهار متوسط و شام خیلی کم، مهم ترین کلید کاهش وزن و حفظ سلامتی مطلوب می باشد. کالری های اضافی، به ویژه کربوهیدرات های ناسالم و فرآوری شده که طی روز مصرف می شوند؛ به طور قابل ملاحظه تا شب هضم نمی شود و سبب افزایش وزن می شوند، که همچنین باعث افزایش قند خون که به سرعت به تری گلیسیرید تبدیل و در نهایت باعث ذخیره سازی چربی می شود. این فرآیند همچنین باعث اختلال در عملکرد سیستم متابولیسم می شود و خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.

یک گروه از محققان دانشگاه اورشلیم اخیرا یافته های خود را در انجمن دیابت اروپا منتشر کرده است که توضیح می دهد که چگونه یک صبحانه دلچسب که شامل پروتئین و چربی است، می تواند به افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند، کمک کند. براساس مطالعه انجام شده، افرادی که به طور مرتب صبحانه می خورند، دارای شاخص توده بدن (BMI) پایین تر از کسانی هستند که به هیچ وجه صبحانه نمی خورند، دانشمندان طی یک آزمایشی که انجام دادند، افرادی که صبحانه نمی خوردند و قند خون بالایی داشتند، سه ماه هر روز صبحانه کامل شامل پروتئین ها و چربی ها مصرف کردند که نتیجه به دست آمده، بسیار جالب بود. میزان سطح قند خون (گلوکز) آنها پایین آمده بود.

یک صبحانه سالم از پروتئین و چربی ها نشان می دهد که سوخت و ساز بدن را افزایش و خطر دیابت را کاهش می دهد

طی یک تحقیقات، یک گروه 59 نفر در یک آزمایش بالینی به صورت کاملا تصادفی و کنترل شده که دارای اضافه وزن بودند و دیابت نداشتند، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند. به گروه اولی صبحانه خیلی مفصل و به گروه دومی صبحانه کم داده شد. صبحانه گروه اول 33 درصد از کالری روزانه فرد را تامین می کرد در حالیکه گروه دوم 12.5 درصد کالری روزانه را از صبحانه دریافت می کرده است؛ این روند تقریبا 13 هفته ادامه پیدا کرد و در این مدت آزمایش هورمون، چربی خون، قند مورد بررسی قرار گرفت.

در پایان دوره محققان دریافتند که کسانی که در گروه اول قرار داشته اند، قند خونشان کاهش پیدا کرده  بود و حتی فشار خون مناسب داشتند و گرسنگی کمتری طی روز احساس می کردند.

محققان در نهایت به این نتیجه رسیدند: “خوردن صبحانه کامل که غنی شده از پروتئین و چربی است مزایای بیشتری نسبت به رژیم غذایی کم کالری در وعده غذایی صبحانه است.

درباره‌ی مینا جعفرزاده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *